články

Vizualizace nových tůní v Brdatkách (vpravo stávající rybník)
Vizualizace nových tůní v Brdatkách (vpravo stávající rybník)

Těšte se na tůně v Brdatkách

První vizualizace nových tůní v Brdatkách

Vize mokřadního biotopu v Brdatkách
Vizualizace projektu obnovy tůní v Brdatkách (cílový stav za 5 let)

Dejte hlas našim projektům v participativním rozpočtu kraje

Milí přátelé, hlasujte prosím pro tůně a chodníčky v Brdatkách a alej podél Plzeňské ulice. Dva projekty, které jsme přihlásili do participativního rozpočtu Středočeského kraje potřebují vaši podporu. Svůj hlas nám můžete dát pomocí odkazu v článku. Společně toho můžeme pro zeleň v Berouně hodně udělat!

Dobrovolníci v Talichově ulici vysazují darované suchomilné trvalky
Dobrovolníci sázejí darované trvalky v Talichově ulici

Talichovku zdobí trvalkový záhon

Péčí našeho spolku a za přispění desítek místních občanů vznikl během tří dnů v Talichově ulici před místním gymnáziem komunitní trvalkový záhon s plochou více než 250 metrů čtverečních. Dobrovolníci z Berouna sem přinesli a pomohli zasadit osm set kusů suchomilných trvalek.

V Talichově ulici vzniká komunitní trvalkový záhon
Šalvěj je jednou z trvalek, které budeme sázet do společného záhonu před gymnáziem

Sázíme spolu trvalky v Talichovce

Společný trvalkový záhon v Talichově ulici budeme osazovat od pátku 15. května do neděle 17. května vždy od 17.00 do 19.00. Pokud můžete, vezměte prosím s sebou i sázecí náčiní, popřípadě konev. Pokud se vám termíny nehodí, je možné domluvit se také individuálně s Lenkou Královou na emailu lenka.kralova@berounskazelen.cz.

Jak zvolit vhodné nástroje pro řez stromů

Máme vlastní YouTube kanál

Díky iniciativě Jakuba Smejkala, Ivana Berky a Matyáše Levíčka spustila Berounská zeleň vlastní youtube kanál, na kterém pro vás budeme zveřejňovat videa z vlastní produkce. Jako první můžete shlédnout krátký příspěvek z workshopu zimního řezu ovocných stromů na Židovském hřbitově, ve kterém radíme, jak si pro ošetřování našich stromů vybrat vhodné nástroje.

Lenka Králová v pořadu České televize Nedej se!

Všimla si nás Česká televize

Našich aktivit si všimla Česká televize, která o Berounské zeleni natočila jeden díl pořadu Nedej se. Jednalo se o časosběrný dokument, poprvé s námi ČT natáčela vloni v červnu, podruhé na začátku letošního března. Mluvili jsme o Třešňovce, Talichovce, Ratince, Židovském hřbitovu i o Brdatkách. V nabitých sedmi minutách můžete vidět a slyšet kromě Lenky Králové i Káču Nepustilovou, Adama Voldána, Petra Vilhelma a Václava Kováře.

Sousedé z&nbspČerného vršku pomáhají s&nbsppřípravou trvalkových záhonů v Talichově ulici
Sousedská pomoc na záhonech v Talichově ulici (foto: Lenka Králová)

Co se to děje v Talichově ulici

Hromady darované ornice se nám podařilo rozhrnout a zpracovat, dalším úkolem je dodat půdě organické živiny a vylehčit ji, aby byla připravená pro výsadbu suchomilných trvalek. Zpráva Lenky Králové z aktuálního dění v Talichově ulici je zároveň návodem jak si poradit s těžkou a jílovitou půdou.

Fotografie tůní v Brdatkách z ptačí perspektivy
Současný stav území, kde chceme obnovit tůně (foto: Martin Veselý)

Obnova tůní v Brdatkách

Do participativního rozpočtu Středočeského kraje jsme přihlásili projekt obnovy tůní v Brdatkách. Jde nám o podporu zdejšího unikátního biotopu, ale i zpřístupnění jeho části veřejnosti pomocí chodníčků a informační plochy. Díky za vaši přízeň a podporu, díky které postoupil do dalšího kola výběru, budeme ji potřebovat i nadále.

Fotografie předpěstovávaných sazenic pro budoucí výsadbu v Talichově ulici v Berouně

Trvalky pro Talichovku

Pomozte nám osázet trvalkový záhon pod novou alejí v Talichově ulici. Jestli máte na zahrádce trvalky ze seznamu v tomto článku, které nám můžete věnovat, je ideální doba odkopnout je ze záhonů a přesadit do květináčů. Brzy vás budeme informovat, kdy budeme trvalky společně sázet.

Logo Židovské obce v Praze

Židovská obec v Praze

Židovská obec v Praze poskytla Berounské zeleni prostřednictvím své správcovské firmy Matana pozemky přiléhající k Židovskému hřbitovu v Berouně k dlouhodobému užívání za účelem výsadby zeleně a zpřístupnění lokality místní komunitě.