články

Dobrovolníci v Talichově ulici vysazují darované suchomilné trvalky
Dobrovolníci sázejí darované trvalky v Talichově ulici

Talichovku zdobí trvalkový záhon

Péčí našeho spolku a za přispění desítek místních občanů vznikl během tří dnů v Talichově ulici před místním gymnáziem komunitní trvalkový záhon s plochou více než 250 metrů čtverečních. Dobrovolníci z Berouna sem přinesli a pomohli zasadit osm set kusů suchomilných trvalek.

Jak zvolit vhodné nástroje pro řez stromů

Máme vlastní YouTube kanál

Díky iniciativě Jakuba Smejkala, Ivana Berky a Matyáše Levíčka spustila Berounská zeleň vlastní youtube kanál, na kterém pro vás budeme zveřejňovat videa z vlastní produkce. Jako první můžete shlédnout krátký příspěvek z workshopu zimního řezu ovocných stromů na Židovském hřbitově, ve kterém radíme, jak si pro ošetřování našich stromů vybrat vhodné nástroje.

Lenka Králová v pořadu České televize Nedej se!

Všimla si nás Česká televize

Našich aktivit si všimla Česká televize, která o Berounské zeleni natočila jeden díl pořadu Nedej se. Jednalo se o časosběrný dokument, poprvé s námi ČT natáčela vloni v červnu, podruhé na začátku letošního března. Mluvili jsme o Třešňovce, Talichovce, Ratince, Židovském hřbitovu i o Brdatkách. V nabitých sedmi minutách můžete vidět a slyšet kromě Lenky Králové i Káču Nepustilovou, Adama Voldána, Petra Vilhelma a Václava Kováře.

Vizualizace stromořadí v Talichově ulici před Gymnáziem
Vizualizace stromořadí v Talichově ulici (před Gymnáziem)

Vysázeli jsme alej v Talichově ulici

V prosinci se nám podařilo úspěšně završit více než půlroční snahu o obnovu aleje v Talichově ulici. Bylo vysázeno dvacet vzrostlých hlohů. Jednalo se o náhradní výsadbu, kterou realizovala SŽDC (Správa železnic). Na údržbě nových stromů se budou podílet studenti místního gymnázia, kteří se nyní starají o její zálivku. Na jaře plánujeme zelený pruh doplnit o trvalkovou výsadbu, rovněž s pomocí studentů.

Fotografie kvetoucího třešňového sadu v berounské Třešňovce
Berounská Třešňovka na jaře 2019

Začali jsme s obnovou berounské Třešňovky

Na jaře 2019 jsme zahájili obnovu berounské Třešňovky (na severozápadním svahu pod golfem na Závodí). Vyčistili jsme ji a připravili na výsadbu nových stromů. V létě jsme vyhráli v soutěži a získali příspěvek na sadbu. Celkem 20 stromů tzv. „vysokokmenů“ původních odrůd třešní plánujeme vysázet do 23. listopadu.