Dobrovolníci přinášejí trvalky do sbírky pro Talichovu ulici
Trvalková sbírka pro záhony v Talichovce (2020)
|

Trvalky Na Palouček!

Na konci května osázíme na Paloučku trvalkové záhony. Pokud nám chcete pomoct, je ideální doba začít přesazovat odkopky z vašich zahrádek do květináčů, nebo vypěstovat nové rostlinky ze semen. Skladbu trvalek pro záhony na Paloučku sestavila zahradní architektka Jitka Mušková z Berouna. Vybírala suchomilné trvalky, které toho dost vydrží a vyskytují se běžně na zahrádkách.

Kolik trvalek budeme sázet a kam?

Budeme vysazovat 4 záhony ve spodní části parku, celkem 173 m2. Záhony přiléhají k ulici Pod Homolkou a záhony jsme umístili do této lokality proto, že se zde pod povrchem nachází sítě a místo tedy není vhodné k výsadbě stromů, ani keřů. Přitom vyšší rostliny oddělí rušnou silnici od parkové plochy, na své si přijdou i milovníci pestrých květinových výsadeb a mysleli jsme také na hmyz, který zde nalezne dostatek potravy a prostoru pro život. 

Bez Vás to nezvládneme.

Podobně jako při výsadbách v Talichově ulici potřebujeme Vaši pomoc. Jsme skupina dobrovolníků, která získává prostředky na výsadby z přímých darů nebo dotací. Za dotace chceme pořídit stromy a keře. O rostlinky prosíme Vás. Sazenice můžete koupit nebo na zahrádce odkopnout. Prosíme vás o přípravu a darování trvalek podle seznamu, který najdete níže v článku. Proč jen trvalky podle seznamu? Protože je budeme vysazovat do skupinek podle druhů a skupinky se budou po záhonech opakovat. Chceme dosáhnout i určité estetické úrovně a zároveň sázet suchomilné rostliny, kterým se bude dařit ve společenství.

Jak bude výsadba organizována?

28. 5. na 14. hodinu můžete nosit do spodní části parku sazenice trvalek v květináčích. Prosíme, abyste měsíc před naší akcí, přesadili odkopky ze zahrádky do květináčů a do doby výsadby je zalévali. Proč? Potřebujeme, aby rostlinky zakořenily. Mají větší šanci po vysazení do záhonu zakořenit a dobře se na místě uchytit a aklimatizovat. Prostokořenné sazenice nám prosím nenoste. Vyžadují časté zalévání. Nejdříve si srovnáme trvalky podle druhů do skupin. Pak přeneseme sazenice na záhony a podle výsadbového plánku srovnáme do skupinek. Potom budeme postupně sázet. Přineste si s sebou své rukavice a lopatky. Ve výsadbě budeme pokračovat 30. 5. od  9 hodin. Po výsadbě sazeničky zalijeme.

Jaké trvalky od vás budeme letos potřebovat?

agastache svraskalá
pelyněk pravý
hvězdnice chlumní
hvězdnice keříčkovitá
třapatka nachová (echinacea)
kakost dalmatský
denivka
yzop lékařský
kosatec zahradní
šuškarda klasnatá
zavinutka podvojná (monarda)
dobromysl obecná (oregano)
třapatka zářivá (rudbeckie)
šalvěj hajní
santolína cypřišová (svantolína, “kari”)
šalvěj lékařská Aurea (panašovaný list)
rozchodník nádherný (červený,zelený list; růžový, červený květ)
violka vonná (fialka)