Vize mokřadního biotopu v Brdatkách
Vizualizace projektu obnovy tůní v Brdatkách (cílový stav za 5 let)
|

Dejte hlas našim projektům v participativním rozpočtu kraje

Milí přátelé, hlasujte prosím pro tůně a chodníčky v Brdatkách a alej podél Plzeňské ulice. Dva projekty, které jsme přihlásili do participativního rozpočtu Středočeského kraje potřebují vaši podporu. Svůj hlas nám můžete dát pomocí odkazu vloženého níže v článku, nebo korespondenčně prostřednictvím formuláře dostupného na kontaktních místech (v našem městě je to Muzeum Českého krasu). Společně toho můžeme pro zeleň v Berouně hodně udělat! 

HLASOVAT MŮŽETE PO KLIKNUTÍ NA TENTO ODKAZ

Jak hlasovat? Odkaz vás přesměruje na stránky kraje. Po zadání čísla občanského průkazu a data narození zvolte oblast Beroun a kategorii Příroda, zeleň. Udělit můžete celkem pět kladných hlasů (maximálně dva pro jeden projekt) a dva záporné (jeden na projekt).

Obnova berounských Brdatek – vybudování tůní a lávek:

V Brdatkách chceme kromě zadržování vody a podpory zdejšího biotopu, který zahrnuje vzácné obojživelníky, plazy, i rostliny, vybudovat také dřevěné chodníčky a informační tabuli, a nechat návštěvníky nahlédnout do přírodního „akvária“. Spolupracujeme s místními rybáři a myslivci a také s Lesy ČR; i proto na území zůstává prostor na uložení dřeva. Nehodláme ale nijak rozšiřovat místní infrastrukturu, chceme aby Brdatka zůstala klidovou, odpočinkovou zónou, a ochrana přírody je na prvním místě. Projekt má navázat na stávající naučnou stezku Talichovým údolím a obohatit ji o další prvek. Více o projektu si můžete přečíst zde.

Sadové úpravy podél ulice Plzeňská v Berouně:

Podél nově zrekonstruované Plzeňské ulice a nové cyklostezky chceme vysázet stromovou alej s keřovým podrostem. Zvolili jsme červeně kvetoucí kaštany, které jsou dekorativní, dobře snáší teplé klima a městské prostředí a tvoří dostatečnou korunu na to, aby poskytly stín pěším i cyklistům. I stromy samozřejmě pomáhají ochlazovat vzduch tím, že pomaleji odpařují zadrženou vodu; v kombinaci s keřovým patrem by navíc měly tlumit hluk a zmírňovat prašnost přilehlé komunikace. Více o záměru výsadby na Plzeňské si přečtěte tady.

Díky za vaši podporu! 

💚