články

  Otakárek ovocný
  |
  Berounská zeleň

  Známe výsledky tříletého monitoringu na Třešňovce

  Na konci roku se završila tříletá snaha zmapovat druhovou rozmanitost na Třešňovce a přilehlých pozemcích. Kontinuální monitoring a sepsání závěrečné zprávy měli na starost Vojtěch Koštíř a Antonín Hlaváček z katedry Zoologie PPFU. Těší nás, že se naplnil náš původní předpoklad, že se jedná o přírodně velmi cenné území. Citujeme ze Závěrečné monitorovací zprávy, kterou […]

  dospělý jedinec Okáče metlicového na berounské Třešňovce
  Okáč metlicový
  |
  Berounská zeleň

  Bezlesí, aneb o co nám jde na Třešňovce

  Poslední dobou se množí celkem pochopitelné dotazy návštěvníků Třešňovky na Závodí, jestli je v pořádku, že zde pasoucí se koníci oceňují chuť kůry mnohých zde rostoucích náletových stromků. Snad se mi v tomto článku podaří vysvětlit, že to, co na první pohled může vypadat jako zkáza, je ve skutečnosti prospěchem. „Je to trochu velké téma, určitě se mi nepovede všechno ideálně formulovat, ani jej zcela obsáhnout, takže budu ráda za případné dotazy a diskuzi”, uvádí svůj článek Káča Nepustilová, která má na starosti management našich ploch.

  trvalkové záhony Na Paloučku
  trvalkový záhon v komunitním parku Na Paloučku u židovského hřbitova
  |
  Berounská zeleň

  Pomozte nám dokončit komunitní park Na Paloučku

  Milí přátelé, je to rok, co jsme se začali snažit o vytvoření komunitního parku Na Paloučku u místního židovského hřbitova. Na zelených prolukách, které máme v péči s laskavým svolením Židovské obce v Praze, vysázíme více než čtyřicet parkových a ovocných stromů, okrasné a jedlé keře, vytvoříme trvalkové, ale i komunitní zeleninové a bylinkové záhony, […]

  Třešňovka jaro 2021
  Třešňovka na jaře 2021
  |
  Berounská zeleň

  Projekt Berounské stepi se snaží o záchranu cenného biotopu na Šibenci

  Tisková zpráva: Díky podpoře Norských fondů a Státního fondu životního prostředí můžeme pokračovat v managementu pozemků na závodském Šibenci, kde se snažíme o podporu místního cenného stepního biotopu, na který je jak věříme navázán výskyt řady chráněných a snad i ohrožených druhů živočichů a rostlin. Díky spolupráci se spolkem Pražská pastvina a kolektivem z katedry […]

  |
  Berounská zeleň

  WEBINÁŘ – Představení našich projektů a plány na rok 2021

  Berounské zeleni jsou 2 roky! U této příležitosti se konal veřejný webinář, ve kterém jsme se ohlédli za 2 roky naší práce, ale především jsme představili naše plány na letošní rok. Tento webinář je v plné délce ke shlédnutí na našem YouTube kanálu.

  Dobrovolníci přinášejí trvalky do sbírky pro Talichovu ulici
  Trvalková sbírka pro záhony v Talichovce (2020)
  |
  Berounská zeleň

  Trvalky Na Palouček!

  Na konci května osázíme na Paloučku trvalkové záhony. Pokud nám chcete pomoct, je ideální doba začít přesazovat odkopky z vašich zahrádek do květináčů, nebo vypěstovat nové rostlinky ze semen. Skladbu trvalek pro záhony na Paloučku sestavila zahradní architektka Jitka Mušková z Berouna. Vybírala suchomilné trvalky, které toho dost vydrží a vyskytují se běžně na zahrádkách. Které trvalky budeme sázet a kdy? Dozvíte se v článku.

  I vy můžete mít na Třešňovce svůj strom
  Sázení stromů na Třešňovce v roce 2019. Vysaďte strom pro svoje děti.
  |
  Berounská zeleň

  Adoptujte si strom na Třešňovce

  Nesázejte stromy načerno. Adoptujte si ten svůj s Berounskou zelení. Na konci listopadu začínáme s další výsadbou na Třešňovce a vy nám můžete pomoct.

  Vize mokřadního biotopu v Brdatkách
  Vizualizace projektu obnovy tůní v Brdatkách (cílový stav za 5 let)
  |
  Berounská zeleň

  Dejte hlas našim projektům v participativním rozpočtu kraje

  Milí přátelé, hlasujte prosím pro tůně a chodníčky v Brdatkách a alej podél Plzeňské ulice. Dva projekty, které jsme přihlásili do participativního rozpočtu Středočeského kraje potřebují vaši podporu. Svůj hlas nám můžete dát pomocí odkazu v článku. Společně toho můžeme pro zeleň v Berouně hodně udělat!

  V Talichově ulici vzniká komunitní trvalkový záhon
  Šalvěj je jednou z trvalek, které budeme sázet do společného záhonu před gymnáziem
  |
  Berounská zeleň

  Sázíme spolu trvalky v Talichovce

  Společný trvalkový záhon v Talichově ulici budeme osazovat od pátku 15. května do neděle 17. května vždy od 17.00 do 19.00. Pokud můžete, vezměte prosím s sebou i sázecí náčiní, popřípadě konev. Pokud se vám termíny nehodí, je možné domluvit se také individuálně s Lenkou Královou na emailu lenka.kralova@berounskazelen.cz.

  Sousedé z&nbspČerného vršku pomáhají s&nbsppřípravou trvalkových záhonů v Talichově ulici
  Sousedská pomoc na záhonech v Talichově ulici (foto: Lenka Králová)
  |
  Berounská zeleň

  Co se to děje v Talichově ulici

  Hromady darované ornice se nám podařilo rozhrnout a zpracovat, dalším úkolem je dodat půdě organické živiny a vylehčit ji, aby byla připravená pro výsadbu suchomilných trvalek. Zpráva Lenky Králové z aktuálního dění v Talichově ulici je zároveň návodem jak si poradit s těžkou a jílovitou půdou.

  Fotografie tůní v Brdatkách z ptačí perspektivy
  Současný stav území, kde chceme obnovit tůně (foto: Martin Veselý)
  |
  Berounská zeleň

  Obnova tůní v Brdatkách

  Do participativního rozpočtu Středočeského kraje jsme přihlásili projekt obnovy tůní v Brdatkách. Jde nám o podporu zdejšího unikátního biotopu, ale i zpřístupnění jeho části veřejnosti pomocí chodníčků a informační plochy. Díky za vaši přízeň a podporu, díky které postoupil do dalšího kola výběru, budeme ji potřebovat i nadále.

  Fotografie předpěstovávaných sazenic pro budoucí výsadbu v Talichově ulici v Berouně
  |
  Berounská zeleň

  Trvalky pro Talichovku

  Pomozte nám osázet trvalkový záhon pod novou alejí v Talichově ulici. Jestli máte na zahrádce trvalky ze seznamu v tomto článku, které nám můžete věnovat, je ideální doba odkopnout je ze záhonů a přesadit do květináčů. Brzy vás budeme informovat, kdy budeme trvalky společně sázet.

  Fotografie vstupní brány berounského židovského hřbitova se vzrostlými lípami
  Vstupní brána berounského židovského hřbitova se vzrostlými lípami
  |
  Berounská zeleň

  Revitalizace židovského hřbitova

  Novým projektem Berounské zeleně v roce 2020 je revitalizace židovského hřbitova a jeho okolí, spojená s výsadbou nové zeleně a řadou komunitních akcí pro veřejnost. Po ročním úsilí člena spolku Jakuba Smejkala jsme dospěli k dohodě s Židovskou obcí v Praze, která laskavě poskytla pozemek hřbitova i další přilehlé pozemky do správy spolku Berounská zeleň. Budeme usilovat o oživení této oblasti a co největší zapojení […]