|

Společně jsme vysázeli v Berouně nové trvalkové záhony

V parku Na Paloučku jsme díky přispění dobrovolníků z řad Berounské zeleně, místní komunitě, sousedům, firmám a dalším dárcům či brigádníkům vysadili čtyři nové trvalkového záhony! Trvalkové záhony vznikají Na Paloučku v rámci komunitního grantu “Dokážeme víc” Nadace Via a České spořitelny.

Opět to byla velká dřina a peripetie vše dotáhnout do zdárného konce.

  • Metodou tzv. “horkého kompostování” jsme vytvářeli kompost z loňské suché trávy, koňského trusu, vody a močoviny. Na to jsme se asi dva měsíce v kuse museli scházet 1-2x týdně na kompletní přeházení, aby nám kompost pracoval rovnoměrně, neprosychal a nepálil se.
  • Budoucí trvalkové záhony jsme vyměřili na inženýrských sítích, kde jinou výsadbu není možné učinit. K tomu jsme ale museli získat souhlasy všech síťařů a doložit jim k tomu posudky a výkresovou dokumentaci.
  • Připravili jsme výsadbový plán, seznam trvalek a jejich počty. Dík patří Jitce Muškové a Lence Králové!
  • Poté byla uveřejněna výzva k pěstování a darování trvalek, Ivan Berka vytvořil krásné plakáty, se kterými jsme udělali velkou reklamní kampaň a doufali, že nám se záhonem pomůžete… A taky se tak stalo! 🙂
  • Obrovskou práci nám dalo ručně odebrat travní drny, odvozit, vysbírat kamení a vytrhnout každičký drobný pýr. Na to padla velká část energie na několika celodenních brigádách. Rozhodli jsme se jít příkladem a nepoužít žádnou chemii. Drny se nám navíc hodí pro přípravu dalšího kompostu. Uf, moc všem děkujeme za pomoc. Tady jsme si opravdu všichni mákli a už to vypadalo, že to snad ani nedáme. 😮
  • Poté jsme potřebovali jílovitou půdu odlehčit pískem a štěrkodrtí, kterou jsme nakoupili díky komunitnímu grantu “Dokážeme víc” Nadace Via a České spořitelny. Velký dík také patří společnostem KD Trans a AVE Beroun, kteří nám vyšli v nouzi skvěle vstříc a pomohli s mechanizací.
  • Dále bylo potřeba vše dovnitř několikrát zarýpat a posléze rozvozit a zasypat kompostem. Toto by se v termínu určitě nepodařilo bez společnosti Boels Rental, která nám dvakrát zdarma přivezla a zapůjčila zemní frézu, se kterou jsme to měli hned hotové. Pane jo, to byl stroj. 😎
  • Pro samotnou výsadbu trvalek navíc děvčata připravila cedulky se jmény rostlin, kam co zasadit a kolik kusů, abychom dodrželi výsadbový plán a vše nám šlo hezky od ruky. Díky Lenko, Ivo a Kačko!
  • A finále se konalo v pátek 28.5. odpoledne a v neděli 30.5. po celý den. Sázeli jsme společně rostliny, které jsme jednak jako Berounská zeleň sami vypěstovali nebo je zakoupili z peněz z grantu (zejména traviny), nebo jsme je zakoupili z Vašich darů a úplně největší radost jsme měli, když jste sami dorazili ať už s kytičkou nebo bez ní a pomohli nám záhon osázet. Moc děkujeme – Beroun je zas o něco zelenější a hezčí místo k životu.

Nyní velmi často záhony zaléváme, dosazujeme rostliny, které v naplánovaný den výsadby nebyly ještě dostatečně vyrostlé a plánujeme ještě jedno veřejné sázení chybějících rostlin, zásyp štěpkou, instalaci obrubníků proti prorůstání plevele a zásyp kamenivem mezi chodník a záhon. Stále nás ještě můžete podpořit!