Talichova ulice

Alej a kvetoucí záhony v Talichově ulici
Hlohová alej a kvetoucí záhony v Talichovce (2020)

K Talichově ulici patří alej. Ta poslední – javorová – padla před více než patnácti lety a od té doby se všechny snahy o výsadbu zdály plané. Díky Berounské zeleni se sen vrátit stromy do Talichovky splnil. Na podzim 2019 jsme na místě vysázeli alej dvaceti hlohů a na začátku června 2020 tu vznikl za značného přispění místních obyvatel komunitní trvalkový záhon. Naše péče o toto místo tím ale neskončila.

od  ...  (neomezeně)

Články

Akce

Aktuálně nejsou dostupné žádné akce pro tento projekt.


1) Přehled uskutečněných kroků

Vrátit do Talichovy ulice alej nebylo snadné. Přípravy trvaly téměř rok. Bylo potřeba vyřešit vztah s městem i krajem a především ověřit všechny sítě, kterých je na tomto místě pod povrchem požehnaně.

S ohledem na výskyt sítí jsme nakonec museli zvolit menší stromy a při výsadbě je zabezpečit ochrannou fólií. Stromy se podařilo zajistit ve spolupráci s městem Beroun v režimu náhradních výsadeb od SŽDC. Výsadba stromů byla ale teprve začátek. Za přispění Spektry Beroun jsme nechali do Talichovky navézt novou zeminu, která položila základ komunitnímu trvalkovému záhonu. Ten dobrovolníci připravovali průběžně už od jara 2020. Darovanou ornici kultivovali koňským hnojem z Třešňovky, pískem, darovaným ze stavebnin Nižbor a štěpkou z listnatých stromů, posbíraných na pozemcích pana Veselého z Lištice.

 

Spolek se pak obrátil na veřejnost s výzvou, aby lidé předpěstovávali a ze svých zahrad odkopávali rostliny ze zveřejněného seznamu. Komunitní výsadba měla ohlas a během tří dnů lidé do Talichovky přinesli a pomohli vysázet osm set kusů suchomilných trvalek.

Tím ale příběh naší péče o Talichovku stále nekončí. Trvalkový záhon průběžně dosazujeme a pečujeme o něj. 
Zapojili se i studenti zdejšího gymnázia, kteří stromy i trvalky pravidelně zalévají. Dosazujeme také cibuloviny, aby záhon kvetl i na jaře. Pod starou lípu vedle aleje jsme umístili lavičku, kterou jsme dostali darem a se sousedy z Černého vršku zrenovovali. Vedle lavičky jsme nechali instalovat krmítko pro ptáky, které vyrobil mistr místního truhlářského učiliště. S instalací krmítka na lampu veřejného osvětlení pomohla společnost AVE. Do záhonů také přibyly krásné kamenné skalky, které nám věnoval velkolom Čertovy schody a s jejichž uložením znovu pomohla společnost AVE.

2) Další kroky

Co čeká Talichovku dál? V záhonech jsou připravená místa na tři další lavičky, znovu bychom je chtěli získat od veřejnosti, ideálně jako možnost vdechnout druhý život nepoužívanému zahradnímu nábytku. Kamenné skalky doplníme o pítka pro ptáky a drobné živočichy. Dál se budeme pravidelně starat o záhon – odstraňovat plevel a trvalky za podzim zastřihávat. Alej a záhon nemají jenom estetickou funkci. Díky zlepšené skladbě půdy, mulči a hlavně zapojenému trvalkovému porostu bude záhon zadržovat daleko více vody, než když byl pouhým travnatým pruhem. Stromy časem poskytnou stín chodcům i těm, kdo si budou chtít odpočinout na lavičkách mezi záhony a potěšit se pohledem na ptáky, přilétající na krmítko.